445 signatures
Petition is addressed to: Committee on Petitions (Petitionsausschuß)
NODFYR przedstawia poniższy manifest w celu przywrócenia rodzimego ognia europejskim krajobrazom, poprzez wdrożenie kontrolowanego i ekologicznego użycia ognia, zgodnie z kryteriami technicznymi oraz poszanowaniem tradycyjnej wiedzy na temat użytkowania ognia przez ludy Europy (nie tylko Unii Europejskiej), skoncentrowane na zrównoważonym zarządzaniu zasobami dla utrzymania gleb oraz ochrony siedlisk i bioróżnorodności. W związku z tym, w celu spełnienia przedmiotu i celu tego manifestu:
- NODFYR dąży do wprowadzenia możliwych zastosowań ognia kontrolowanego oraz wspólnej definicji tradycyjnego ognia w Europie do dyskusji politycznej i debaty w różnych państwach i regionach Europy..
- NODFYR popiera integrację stosowania ognia kontrolowanego, tradycyjnego i instytucjonalnego w celu ochrony krajobrazów chronionych i obszarów objętych ochroną.
- NODFYR dąży do obrony i integracji roli ognia kontrolowanego w redukcji emisji oraz zwiększaniu retencji węgla w glebie.
- NODFYR popiera ponowne wprowadzenie i utrzymanie ognia w siedliskach i ekosystemach europejskich krajobrazów, przystosowanych do ognia i zależnych od od niego, biorąc pod uwagę ich reżim pożarowy i opierając się na holistycznej i zintegrowanej wizji z tradycyjnymi praktykami.
- NODFYR uważa, że niezwykle istotne jest wzmocnienie pozycji lokalnych społeczności w Europie i umożliwienie im korzystania z ognia jako tradycyjnego i bezpiecznego narzędzia w celu zmniejszenia ryzyka pożarów lasów i skutków dużych pożarów lasów.
- NODFYR dąży do ponownego wprowadzenia tradycyjnej wiedzy o ogniu w Europie, opartej na holistycznych ramach, które charakteryzowały jego użytkowanie przez tysiące lat i umożliwiały zrównoważone gospodarowanie zasobami.
- NODFYR dąży do docenienia i upowszechniania tradycyjnej wiedzy oraz użytkowania ognia przez lokalne społeczności w Europie, które nadal dbają o ogień, jak również do promowania, rozpowszechniania i wzmacniania kultury ognia, która obejmuje różnorodność, równość, integrację, sprawiedliwość i suwerenność we wszystkich obszarach terytoriów i ich mieszkańców.
- NODFYR popiera integrację tradycyjnej wiedzy w szkoleniach i budowaniu kompetencji specjalistów ds. ognia kontrolowanego i instytucjonalnego.
- NODFYR pragnie promować użytkowanie tradycyjnego ognia jako niematerialnego dziedzictwa ludzkości.
- NODFYR opowiada się za wprowadzeniem kontrolowanego wypalania traw, o charakterze tradycyjnym i instytucjonalnym, do zarządzania pastwiskami i ich ochrony w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).
Reason
Od początku ludzkości produkcja, kontrola i wykorzystanie ognia były decydującymi czynnikami w ewolucji gatunku ludzkiego. Pierwsza era energetyczna rozpoczęła się ponad 300 000 lat temu, kiedy to ludzkość zaczęła wykorzystywać energię uzyskaną z ognia poprzez spalanie biomasy. Dzięki kontroli nad tą potężną energią, ludzie kształtowali przestrzeń, którą zajmowali, a także formowali siebie zarówno na poziomie fizycznym, poznawczym oraz społecznym.
W okresie neolitu ogień miał decydujące znaczenie dla powstania i ekspansji społeczeństw pasterskich oraz odegrał kluczową rolę w zmianie krajobrazów Europy. Tradycyjne, wiejskie, rdzenne lub autochtoniczne wykorzystanie ognia współistnieje z naturalnymi pożarami od momentu zasiedlenia kontynentu europejskiego przez człowieka. Pożary związane z tradycyjnymi społecznościami stworzyły zróżnicowany krajobraz. W tych społecznościach, znanych jako tradycyjne, wiejskie i autochtoniczne, tradycyjne sposoby użycia ognia są nadal praktykowane w różnych celach: odnawianie pastwisk, wylesianie w celu otwarcia nowych obszarów pastwiskowych i upraw rolnych, wspomaganie i ułatwianie polowań, zarządzanie biomasą i redukcja paliwa i zagrożenia pożarowego, stymulowanie owocowania, kontrola szkodników i chorób, kontrola dzikich zwierząt, rozbudowa terenów mieszkalnych lub cele kulturowe i obrzędowe.
Na przestrzeni wieków, choć te sposoby użycia ognia miały na celu utrzymanie systemu przetrwania dla społeczności ludzkich, przyniosły również korzyści dla ochrony bioróżnorodności i utrzymania krajobrazów. Ogień może odgrywać zarówno negatywną, jak i pozytywną rolę dla społeczności ludzkich i ekosystach, w zależności od tego, jak, kiedy i gdzie występuje.
Wraz z nadejściem industrializacji w Europie, od XVIII wieku rozpoczął się proces zmian społeczno-ekonomicznych, które stopniowo wywarły silny wpływ na obszary wiejskie, takich jak migracja ludności wiejskiej do ośrodków miejskich, mechanizacja i intensyfikacja rolnictwa, wprowadzenie nawozów nieorganicznych oraz zmiany w systemach własności (prywatyzacja gruntów wspólnotowych). Nowe społeczeństwa, zasadniczo miejskie i zurbanizowane, mają silny wpływ na obszary wiejskie, co skutkuje wykluczeniem ognia z krajobrazu, a w efekcie zniekształciło znaczenie ognia antropogenicznego w procesach ekologicznych ekosystemów przystosowanych do ognia i od niego zależnych.
Od lat 70. XX wieku, poprzez adaptację szkoleń z zakresu kontrolowanego użycia ognia, praktykowanego w USA, ogień został ponownie wprowadzony do europejskich lasów jako narzędzie zarządzania paliwem poprzez technikę kontrolowanego wypalania, promowaną głównie przez instytucje państwowe mające wpływ na zarządzanie lasami i walkę z pożarami lasów.
Kumulatywne zmiany, które zaszły na obszarach wiejskich terytoriów europejskich, doprowadziły do pożarów lasów, które zachowują się inaczej niż w przeszłości, na co wpływa kombinacja zmian klimatycznych (globalne ocieplenie i zmiany wzorców opadów) oraz zmian w krajobrazie (fragmentacja, porzucenie dawnych praktyk i zaprzestanie użytkowania gruntów), które nasilają się od czasów pierwszej rewolucji przemysłowej.
W ciągu zaledwie dwóch wieków zniszczono cały złożony system tradycyjnego użycia ognia, który opierał się na praktykach rozwijanych od okresu neolitu, bazujących na zrównoważonym zarządzaniu zasobami, gdzie ogień był wszechstronnym narzędziem do najbardziej zróżnicowanych celów, sprzyjającym utrzymaniu krajobrazów.
Obecnie sezony pożarów lasów w Europie stają się dłuższe i bardziej intensywne, stopniowo obejmując całe terytorium europejskie. W tym kontekście zmian konieczne jest ponowne wprowadzenie ognia do krajobrazu jako sposobu na złagodzenie skutków wielkich i destrukcyjnych pożarów, które co roku dotykają ten obszar.
Rewitalizacja tradycyjnej wiedzy i praktyk związanych z ogniem staje się ważną strategią adaptacji do zagrożeń związanych z pożarami lasów. Dlatego niezwykle istotne jest ponowne wprowadzenie kontrolowanego wypalania (tradycyjnego lub technicznego) do zarządzania gruntami, siedliskami i zasobami społeczności wiejskich oraz zwiększenie odporności europejskich krajobrazów na skutki zmian klimatycznych i potencjalne zagrożenia z nich wynikające.
Share petition
Tear-off stub with QR code
download (PDF)Petition details
Petition started:
08/24/2024
Petition ends:
02/03/2025
Region:
European Union
Topic:
Environment
This petition has been translated into the following languages
- Portuguese
- English
- Spanish
- Danish
- Russian
- Ukrainian
- French
- Italian
- Greek
- Swedish
- Lithuanian
- Dutch
- Turkish
- German
Translate this petition now
new language versionDebate
No CONTRA argument yet.
Why people sign
Traditional fire use is of enormous importance for fuel reduction, fire safety and nature conservation in the Mediterranean region. As a fire ecologist, I am keen to support all initiatives to promote knowledge-based fire management in Europe.
Tools for the spreading of the petition.
You have your own website, a blog or an entire web portal? Become an advocate and multiplier for this petition. We have the banners, widgets and API (interface) to integrate on your pages. To the tools
This petition has been translated into the following languages
- Portuguese
- English
- Spanish
- Danish
- Russian
- Ukrainian
- French
- Italian
- Greek
- Swedish
- Lithuanian
- Dutch
- Turkish
- German
Bo uważam że tak trzeba