fone
2023 рік є особливим, оскільки ми святкуємо 175-річчя першого загальнонімецького парламенту на місці заснування Pulse of Europe e.V. у Франкфурті-на-Майні. З 1848 по 1849 рік члени Франкфуртських національних зборів обговорювали питання утворення німецької національної держави та прийняття ліберальної конституції для встановлення національної демократії. Через 175 років ми хотіли б запросити вас відкрито й активно подумати та надати поради про майбутнє європейської демократії. Європейська демократія перебуває під величезним тиском: у той час як Росія та Китай випробовують авторитарні сили вільних та демократичних суспільств Європи ззовні, внутрішньо ЄС переживає важкі часи через зростаючу поляризацію, скептицизм щодо демократії, національний егоїзм та має боротися з відчуженням з боку громадян до внутрішньої політики. До цього додаються такі глобальні виклики, як зміна клімату, міграція та штучний інтелект, а також маніпуляції через фейкові новини. У цьому 8-му раунді парламентів європейських палат ми розглядаємо тему «Участь європейських громадян» і пропонуємо можливість подумати над нею: чи потребує європейська демократія більшої участі громадян?
Daliniai klausimai
1. Чи слід запровадити європейський референдум, у якому могли б брати участь усі громадяни ЄС і, таким чином, висловлюватись у питаннях європейського майбутнього?
Fone: незмінно низька явка виборців на виборах до Європейського Союзу та бажання багатьох громадян ЄС до більшої спільності ставить питання про доповнення демократичних процесів у ЄС. З метою стимулювання європейської демократії обговорюється запровадження загальноєвропейського референдуму, на якому громадяни ЄС зможуть віддати свої голоси щодо важливих європейських питань майбутнього. Голосування можливе з таких питань, на які можуть впливати інституції ЄС, наприклад, у сферах клімату, торгівлі, транспорту чи соціальної політики. Поки що незрозуміло, чи буде результат такого референдуму обов’язковим для виконання членів Європарламенту, чи він матиме лише дорадчу функцію. Європейський референдум може бути ініційований або громадянами ЄС або також Європейським парламентом.
Європейський референдум був однією з вимог громадян ЄС як частина процесу участі громадськості в «Конференції про майбутнє Європи».
Už
Європейський референдум є важливим поштовхом проти розчарування в політиці та демократії, особливо щодо ЄС.
Такий процес участі виносить європейські питання «на вулицю» та заохочує громадян ЄС думати європейськими термінами про важливі майбутні проблеми поза національними рамками.
Європейський референдум створює доповнення до представницьких елементів європейської демократії.
Prieš
Складні питання та рішення важко звести до одного питання під час голосування.
Як і в інших процесах щодо участі, слід очікувати, що голосуватимуть лише деякі і переважно ті громадяни ЄС, які також вже беруть участь у європейських виборах та політично зацікавлені.
Якщо політики не розглядатимуть результати такого референдуму в ЄС, це може призвести до ще більшого розчарування в політиці.
2. Чи повинні громадяни ЄС також мати можливість голосувати за кандидатів з інших держав-членів ЄС через транснаціональні списки на європейських виборах?
Fone: Транснаціональні списки на виборах до Європарламенту обговорюються як можливість більшої демократизації Європейського Союзу. Кандидатів на виборах до Європарламенту зараз висувають за національними списками. Це означає, що виборці мають можливість голосувати лише за національні партії, тому склад Європейського парламенту де-факто визначається 27 національними частковими виборами. З метою сприяння «європеїзації європейських виборів» резолюція Європарламенту від 2022 року передбачає доповнення до бюлетеня для європейських виборів ще одним голосуванням. Запропонований закон ще має бути розглянути країнами-членами ЄС у Раді Європейського Союзу. Після першого голосування громадяни ЄС продовжуватимуть голосувати за національний список; з новим другим голосуванням вони мали б можливість також проголосувати за транснаціональний список. Спочатку лише 28 депутатів із максимум 751 у загальноєвропейському виборчому окрузі будуть обрані за транснаціональними списками з обов’язковим географічним балансом. Довгострокова мета – формування ефективних європейських партій для євровиборів.
Už
Транснаціональні списки сприяють формуванню спільних політичних думок на європейському рівні.
Загальноєвропейські вибори замість 27 національних часткових виборів рухають партії до більш загального європейського змісту та протидіють націоналізму.
Зараз на виборах до Європейського Союзу голоси громадян ЄС з менших держав-членів ЄС мають більшу вагу, ніж голоси з найбільш густонаселених країн-членів ЄС. У довгостроковій перспективі зміна виборчої системи може дозволити запровадити рівне голосування для всіх громадян ЄС.
Prieš
Це робить вибори до Європейського парламенту ще складнішими та потребує додаткових пояснень для громадян ЄС.
Іноземні кандидати невідомі на місцевому рівні, і наближення депутатів до громадян, можливо, ускладнюється мовними відмінностями.
Транснаціональні списки послаблюють федеративний принцип у ЄС. Таким чином партіям регіональних меншин особливо важко потрапити до Європарламенту.
3. Чи повинні громадяни ЄС вирішувати на місцевому рівні, скільки біженців вони хочуть прийняти у своєму регіоні, таким чином полегшуючи розподіл по Європі?
Fone: Європейська міграційна політика була дуже суперечливою сферою політики протягом багатьох років. Що стосується готовності прийняти біженців, іноді існують великі розбіжності між урядами країн-членів ЄС і регіонів. У деяких місцях муніципалітети та громадяни ЄС працюють над тим, щоб забезпечити прийом біженців поза межами національного ключа розподілу. В інших регіонах прийом біженців за національним розподільним кодом вже викликає протести. Дослідження показують, що міграційні рухи до Європи продовжуватимуть збільшуватися через зміну клімату, політичну нестабільність і різницю в багатстві. Тому виникає питання, чи варто надавати громадянам ЄС більше повноважень, маючи можливість голосувати на регіональному рівні у своїх муніципалітетах щодо того, скільки біженців вони хочуть прийняти на місці. Результати голосування можуть бути враховані при європейському розподілі біженців. Це також відкриє можливість виплати коштів допомоги ЄС напряму муніципалітетам, які готові їх взяти.
Už
Більше співвизначення на місцевому рівні робить абстрактну європейську міграційну політику конкретною та доступною для громадян ЄС.
Більш широке залучення громадян ЄС до розподілу біженців у межах ЄС може в гарячих дебатах щодо імміграції призвести до більшого розуміння та сприяти місцевій інтеграції.
Можна врахувати різні умови та думки в регіонах, щоб уникнути проблем і використати особливі можливості (ситуація win-win).
Prieš
Серйозна відмова приймати біженців в окремих регіонах може ще більше посилити дисбаланс у розподілі біженців у ЄС.
Існує ризик того, що думка буде спотворена гучною, негативно налаштованою меншістю, яка протистоїть схвальній, але мовчазній більшості.
Можливість мати голос у розподілі біженців може бути використана як шлях до сумніву щодо фундаментального права на притулок як такого.
Šaltiniai
- www.frankfurt-tourismus.de/en/Discover-Experience/Festivals-Events/st-pauls-church-festival-175th-anniversary
- www.europarl.europa.eu/at-your-service/en/be-heard/elections
- futureu.europa.eu/en/pages/reporting?format=html&locale=en
- www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20220324IPR26135/eu-elections-meps-want-transnational-lists-and-all-countries-to-vote-on-9-may
- espas.secure.europarl.europa.eu/orbis/sites/default/files/generated/document/en/Ideas%20Paper%20Future%20Migration%20Integration_V04.pdf
Įvertinimas
Чи потребує європейська демократія більшої участі громадян?
Sutikimai 59
Atmetimai 3
Susilaikė 8
Taip išsireiškia adresatai
Die EU stellt in vielen Politikbereichen die Weichen für die nationale Politik, trotzdem findet sie im Vergleich oft weniger Beachtung in der Öffentlichkeit. Das liegt auch daran, dass wir in der EU oft hoch-technisierte und detailreiche Diskussionen führen, und ist deshalb ein Stück weit verständlich. Aber dennoch ist auch ein supranationales demokratisches System wie die EU auf den Input und die Beteiligung ihrer Bürger:innen angewiesen, insbesondere um gegen Populismus und Angriffe auf Rechtsstaatlichkeit und Freiheit gewappnet zu bleiben.
Beteiligung muss dafür aber auch bestimmte demokratische Kriterien erfüllen. Alle Bürger:innen müssen gleichermaßen Zugang zu den Beteiligungsoptionen haben, und es sollte von Beginn an klar sein, welche Wirksamkeit die Ergebnisse dann entfalten – sind sie einfach einer von vielen Inputs im Gesetzgebungsprozess, oder sind die Ergebnisse verpflichtend? Wenn hier die Erwartungen zu hoch gesteckt werden (Beispiel Umfrage Sommerzeit/Winterzeit) bringt Beteiligung oft nicht mehr Nähe zwischen Bürger:innen und Politik, sondern sorgt im Gegenteil für Frusterlebnisse.
1. Чи слід запровадити європейський референдум, у якому могли б брати участь усі громадяни ЄС і, таким чином, висловлюватись у питаннях європейського майбутнього?
Balsavimo rezultatus sudaro 438 įvestų rezultatų.
Tendencija (mediana)
Vidutinis
2. Чи повинні громадяни ЄС також мати можливість голосувати за кандидатів з інших держав-членів ЄС через транснаціональні списки на європейських виборах?
Balsavimo rezultatus sudaro 438 įvestų rezultatų.
Tendencija (mediana)
Vidutinis
3. Чи повинні громадяни ЄС вирішувати на місцевому рівні, скільки біженців вони хочуть прийняти у своєму регіоні, таким чином полегшуючи розподіл по Європі?
Balsavimo rezultatus sudaro 438 įvestų rezultatų.
Tendencija (mediana)
Vidutinis