Civil rights

Nie dla rosyjskiego prawa w Gruzji. Tak dla nałożenia sankcji na 84 posłów parlamentu gruzińskiego

Petition is addressed to
Parlament Europejski

2 signatures

Collection finished

2 signatures

Collection finished

  1. Launched June 2024
  2. Collection finished
  3. Prepare submission
  4. Dialog with recipient
  5. Decision

Petition is addressed to: Parlament Europejski

Wolność w Gruzji jest zagrożona.

W Polsce dobrze wiemy, jak ważne są niezależne media i organizacje społeczne. Niemal 50 lat okresu komunizmu naznaczone było prześladowaniami osób, które nie podzielały poglądów partii. Te doświadczenia każą nam przeciwstawiać się próbom ograniczania wolności, bez względu na to, czy mają miejsce w Polsce, czy za granicą.

Czas na to, by wesprzeć gruzińskie społeczeństwo w walce o wolność.

Gruzini, podobnie jak Polska, znajdują się w wyjątkowo niefortunnym sąsiedztwie kraju, który chce destabilizować ich sytuację wewnętrzną i sabotować dążenie do rozwoju i demokracji. Rosja okupuje obecnie 20 proc. terytorium Gruzji, ale chciałaby uzależnić od siebie cały ten kraj, zapobiegając jego ściślejszej integracji z Europą.

Właśnie z wpływami Rosji należy wiązać fakt, że 28 maja parlament Gruzji przyjął inspirowane rosyjskimi rozwiązaniami prawo o podmiotach wpływu zagranicznego. Odtąd każda instytucja, która uzyskuje najmniej 20 proc. dochodów ze źródeł zagranicznych, będzie musiała zarejestrować się jako taki podmiot i przechodzić dodatkowe kontrole finansowe. Mowa tu o organizacjach pozarządowych, humanitarnych, a także niezależnych mediach i związkach zawodowych. W Rosji, w której podobne prawo obowiązuje już od dawna, jest ono wykorzystywane do eliminowania przeciwników politycznych Putina z życia publicznego.

Już sam fakt dodatkowych kontroli zwiększa ciężar biurokratyczny działania instytucji pozarządowych i mediów, co może sparaliżować ich działanie, a nawet przyczynić się do ich zamknięcia. Jednak to nie wszystko. W punkcie ósmym nowego prawa zaznaczono, że Ministerstwo Sprawiedliwości może uzyskać dostęp do poufnych danych ich pracowników, a także osób trzecich z nimi związanych. Rodzi to przestrzeń do poważnych nadużyć i stanowi jawne naruszenie prywatności obywateli.

Przedstawiciele gruzińskich organizacji pozarządowych oraz media i inne instytucje przekonują, że konieczność rejestrowania się jako agentura wpływów zagranicznych jest dla nich poniżająca. Sugeruje, że działają wbrew interesowi narodowemu, podczas gdy to właśnie one dbają o to, by głos obywateli był słyszany w przestrzeni publicznej, zwłaszcza gdy naruszane są ich wolności.

Reason

Warsaw Enterprise Institute przygotowało petycję dotyczącą nałożenia sankcji przez UE na 84 posłów gruzińskiego parlamentu, którzy zagłosowali za tzw. „rosyjskim prawem”. Jeśli zależy Wam na sytuacji politycznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, to zachęcamy do złożenia petycji do wybranego przez Was europosła Parlamentu Europejskiego.

W odpowiedzi na działania Białorusi po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, UE nałożyła na białoruskich decydentów pakiet sankcji. Przyjęte sankcje obejmują m.in. zakaz podróżowania, zamrożenie aktywów czy zakaz udostępniania środków finansowych osobom i podmiotom nimi objętym. Jesteśmy zdania, że podobne sankcje UE powinna zastosować wobec gruzińskich parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęcie nowego prawa i współtworzyli je. Zrobiły to już Stany Zjednoczone. USA anulowały wizy wydane takim osobom i objęły je zakazem wjazdy. Nie ma czasu do stracenia!

Link to the petition

Image with QR code

Tear-off stub with QR code

download (PDF)

Petition details

Petition started: 06/07/2024
Petition ends: 09/06/2024
Region: European Union
Topic: Civil rights

Not yet a PRO argument.

No CONTRA argument yet.

Help us to strengthen citizen participation. We want to support your petition to get the attention it deserves while remaining an independent platform.

Donate now